Göçün Yüzleri

  • 05
    kasım
    Göçün Yüzleri
    "Göçün Yüzleri: Almanya - Türkiye " Çevrimiçi Kültür Festivali
    DETAYLI BİLGİ
Proje Hakkında

Projenin genel hedefi; Türkiye ile Almanya arasındaki çok katmanlı ve karşılıklı göçler tarihini gün yüzüne çıkararak, iki ülke toplumları arasında geçmişten bugüne yoğun bir biçimde yaşanan kader ortaklığı ve sosyal uyuma vurgu yapmak ve bu iki toplum özelinde açığa çıkmış göç deneyimlerinin ışığında göç olgusuna olumlu bir pencereden bakmayı teşvik etmektir. 

 

Project
05
November
Göçün Yüzleri
"Göçün Yüzleri: Almanya - Türkiye " Çevrimiçi Kültür Festivali

Başlıyoruz!

Göçün Yüzleri: Almanya-Türkiye  

beraberce Derneği olarak, stratejik partnerimiz DVV International (Almanya Halk Yüksekokulları Birliği Uluslararası Birlikte Çalışma Enstitüsü) ile birlikte gerçekleştireceğimiz “Göçün Yüzleri: Almanya – Türkiye” projesini 5 Kasım’da çevrimiçi bir kültür festivaliyle başlatıyoruz!

Ekim 1961’de imzalanan, Türkiye ile Almanya arasındaki işçi alımı anlaşması vesilesiyle gerçekleştireceğimiz bu katılımcı projede, Tanzimat döneminden günümüze kadar, iki ülke arasındaki tüm göçleri ele alacağız.

Osmanlı’dan Berlin’e okumaya giden aydınlardan başlayarak, 1930’larda genç Türkiye Cumhuriyeti’ne gelen muhalif ve Yahudi Almanlar, 1960’larda giden işçiler ve onların torunları bugünlerin yeni Almanları… Hepsinin hikayesini anlatmaya, yüzlerini tanıtmaya çalışacağız. Eğitimler, küçük konserler, atölyeler, sözlü tarih çalışmaları yapacağımız bu projede, hep beraber, göçlerin ve göçmenlerin kalıcı çevrimiçi müzesini birlikte kuracağız.

Herkesi etkinliklerimize katılmaya, çevrimiçi müzeyi beraberce biçimlendirmeye çağırıyoruz!

Sizleri 5 Kasım’da yapacağımız çevrimiçi kültür festivaline davet ediyoruz: Gelin, birlikte Burhanettin Bey ve Meliha Hanım’ın aşkıyla başlayan, 1920’lerden bugüne uzanan bir ailenin göçler hikayesine müzikler ve fotoğraflar eşliğinde birlikte tanık olalım. Geçmişe bakarak, geleceği birlikte kurgulayalım…

Çevrimiçi Kültür Festivali 5 Kasım saat 20.00’de tüm sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınlanacak.

Detaylı bilgi için [email protected] adresine yazabilir, projeye dair gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz

#hayatberabercegüzel

beraberceden duyurular, haberler ve etkinlikler için e-posta listemize katılın!