Ezidiler

DETAYLAR

Kitabın Adı:

Kanatların

Gölgesinde:

Şengal Dile Gelirse

Yazar:

Namık Kemal Dinç

Yayıncı:

Zan Vakfı Yayınları

Yayın Tarihi:

2017-10-25

Sayfa Sayısı:

210

Boyut:

13 x 19.5 cm

DVV International’in desteğiyle Zan Vakfı tarafından yürütülen “Şengalin İnsanları” isimli proje ile 3 Ağustos 2014 tarihinde Irak’ın Şengal bölgesinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Şengalli Ezidi mültecilerin sorunlarına ve yaşadıkları drama dikkat çekmek istenmiştir.

Ezidi mültecilerin sorunlarını sivil toplum kuruluşlarının gündemine taşımak; Türkiye kamuoyunda inançlarından dolayı negatif bir algıya sahip olan, yanlış tanıtılan ve yetersiz bilgiye sahip olunan Ezidiler ve inançları hakkında verilen bilgilerle bu negatif imajın aşılmasına katkıda bulunmak amacıyla yürütülen proje kapsamında yapılan bire bir görüşmeler; Namık Kemal Dinç tarafından “Kanatların Gölgesinde, Şengal Dile Gelirse” adlı kitapta kayıt altına alındı.

Ekim 2017’de Zan Vakfı Yayınları tarafından yayınlanan kitapta Namık Kemal Dinç, Şengal 73. fermanının izini sürüyor. Ezidilerin yaşamış oldukları katliamı, göçü, acıyı, korkuyu bir kez daha görünür kılarak, tarihe not düşüyor.

“Bir efsaneye göre lotus çiçeğini koklayanlar ülkelerinden sürgün edilirmiş. Ama bizim hikâyemizde lotus çiçeği yerine savaşın, silahın, barutun kokusu var. Bizim

hikâyemizde yaşamak için denizleri aşamayan bir yaşama umudu var, bizim hikâyemizde göç; sayıların soğukluğunda kâğıt üzerinde istatistiki bir rakam, ekranlarda devrilmiş teknelerdir; bizim hikâyemizde kamplara sıkıştırılmış tükenmiş bir hayat, sokaklarda çıplak ayaklardır.

Bu kitapta Ezidiler; bütünlüklü bir bakış içinde, 6 tanıklık üzerinden 6 kapı aralanarak ele alınmıştır. Ezidilerin yaşadığı coğrafya, inanç sistemleri, göç yolları, kaldıkları mekânlar ve yarın düşleri kendi anlatımlarından yola çıkılarak verilmeye çalışılmıştır”

beraberceden duyurular, haberler ve etkinlikler için e-posta listemize katılın!