Ekip

beraberce Derneği Ekibiyle Tanışın

Ayşe Öktem: İstanbul’da doğdum. Halen Moda’da, bebekliğimin geçtiği, anneme anneannemden miras kalan köşkte oturuyorum… Öyle değil tabii, arada bir de koskoca hayat var. Annemle babamın siyasi nedenlerle Almanya’ya yerleşmeleri, orada bir göçmen çocuğu olarak büyümem, sürgünü, göçmenliği öğrenmem. İstanbul’da iyi halli bir üst orta sınıf çocuğu olarak büyümek yerine, Almanya işçi hareketinin kalbi Ruhr bölgesinde, Türkiyeli işçi çocukları ile olma. Yani göç, sürgün, azınlık olmak, öteki olmak hayatımın başından beri var olan ve kimliğimi belirleyen deneyimlerdi. Türkiye’de solcu olmak ve Selanikli olmak, Almanya’da Türk olmak, devrimciler arasında burjuva olmak… Sosyoloji ve Alman Dil ve Edebiyatı’nı bitirdim, Yüksek Lisansımı dil sosyolojisinde, anadil hakkı üzerine yaptım… Bu arada o köşk de köşk değil artık, köşk görünümlü 4 katlı apartman… zamanlar değişiyor… beraberce’nin fikir analarından, kurucularından ve direktörüyüm. İyi işler yapacağız hep beraber.

Sibel Ayten: Lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladım. Ardından, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme bölümünde yüksek lisans eğitimimi bitirdim. Yüksek Lisans tez çalışmamı “Küreselleşme Sürecinde Gelişmekte Olan Ülkelerde Devletin Değişen Rolü” konusunda yazdım… Öğrencilik yıllarımdan bugüne kadın hakları, ekolojik haklar, azınlıklar, eşit yurttaşlık gibi alanlarda hak savunuculuğu yapan birçok sivil toplum örgütü ve girişimde gönüllülük yaptım… Gerek Yüksek Lisans eğitimi yıllarında, gerekse de sonrasında kitap ve dergi yayıncılığı alanında çalıştım. Türkiye’nin çok kimlikli ve çok kültürlü yapısı, farklı etnik kimlikler ve inanç grupları, sivil toplum, demokratikleşme, eleştirel teori, sözlü tarih incelemeleri gibi alanlarda çok sayıda kitabın yayına hazırlanması sürecinde sorumluluk üstlendim. 2010 yılında kitap yayıncılığından televizyon yayıncılığı alanına geçtim. 2010-2014 yılları arasında başta Aleviler ve Kürtler olmak üzere, Türkiye’deki çeşitli inanç gruplarının ve etnik kimliklerin sorunlarını ve çözüm önerilerini/arayışlarını konu alan çok sayıda haber programının yapımında yer aldım… 2015 yılında DVV International’ın Türkiye ekibine katıldım. 2017 yılında kurulan beraberce Derneği’nin kurucu üyesiyim. Halen bu dernek çatısı altındaki çalışmalarımı idari koordinatör olarak sürdürmekteyim.

Jörn Sudhoff: 1959 Gelsenkirchen‘de (Almanya) doğdum… Bana Jörn-Diedrich Maximilian Sudhoff adını koydular; ikinci ve üçüncü isim büyükbabalarımdan geldi… Bochum’da Ruhr-Üniversitesinde okudum. Jeoloji okumaya başladım. Bu fena değildi, ama sonra üniversitede siyaset yapmaya başladım: Fakülte Öğrenci Konseyi, AStA / Genel Öğrenci Konseyi, Öğrenci Gazetesi. Yıllar geçti ve yeni şeyler bilincime geldi. Jeolojiyi bıraktım, başka bir tahsil başladım: Sosyal Bilimler. Göçmen politikalarına ilgim başladı. Yüksek Lisans tezim, “Almanya’da Türkçe Gazetelerde Kimlik İnşaası” üzerine idi… Sonra Hamburg’da uzun yıllar çalıştım: Göçmenler için Almanca öğretmenliği, göçmen gençler için bilgisayar ve matematik öğretmenliği yaptım. Her zaman STKlarda çalıştım, son yıllar eğitim koordinatörü ve projeler sorumlusu olarak… 2012 yıllında “kesin dönüş” yaptım ve ondan beri İstanbul-Moda’da yaşıyorum ve bugünlerde beraberce’de çalışıyorum.

 

Berfin Azdal: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Sosyoloji bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. Üniversitedeyken 1 yıl boyunca Polonya’nın Gdansk şehrinde bulunan PSONI örgütünde gönüllü olarak çalıştım. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “2000’ler Türkiyesi’nde Hafızalaştırma Politikaları: 18 Mart Örneği” başlıklı tezle yüksek lisansımı tamamladım. Hafızalaştırma, göçmen hakları, cinsiyet eşitliği, demokratikleşme ve barış kültürü inşası alanlarında çalışmalar yaptım. beraberce’de beraberce yaşamın inşasına katkı sunacak projelerde çalışıyorum.

Yağmur Seçkin: 2014’te Kabataş Erkek Lisesi’nden, 2018’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. 2019’da Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuk Yüksek Lisans Programı’na başladım ve formal eğitimime burada devam ediyorum. Toplumsal cinsiyet, feminizm, insan hakları ve ekoloji temalarında faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve oluşumlarda gönüllülük yaptım. Şubat 2020’den beri beraberce’de beraberce yaşamak, barış ve eşitlik kavramları üzerine düşünüyor ve eyliyorum.

Soner Şimşek: Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde tamamladığım lisans eğitimim ardından yine Boğaziçi Üniversitesi’nde bu kez Eğitim Bilimleri Bölümü Yetişkin Eğitimi Programından yüksek lisans derecemi aldım. Yüksek lisans tez çalışmam bilgi ekonomisi ile yaşam boyu öğrenme kavramlarını birlikte  kritik eden ilk akademik çalışmalardan biriydi. Akademik serüvenim aynı üniversite, fakülte, bölüm ve programda doktora çalışması ile devam ediyor. Bu kez, doktora tezinde, sosyal medya ve öğrenme ilişkisine odaklanıyorum. Çalışma hayatım Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde (BÜMED) sivil toplum alanında başladı. Lisansüstü döneminde Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bölümleri araştırma görevlisi olarak çalıştım.  Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Kültür Üniversitesinde çeşitli dersler verdim. Kuruluşundan kapatılışana kadar imc TV’de televizyon gazeteciliği yaptım. Yurttaşlık Derneği’nde çalışarak yeniden döndüğüm sivil toplum profesyonelliğine şimdi de beraberce Derneği’nde devam ediyorum. Eğitim politikaları, eğitim teknolojileri, öğrenme ve göçmen bir ailenin mensubu olarak göç konuları üzerine düşünmeyi ve çalışmayı seviyorum. 

Rabia Demiroğlu: 1990 yılında İstanbul Fatih’te doğdum. 2009-2019 yılları arasında 5 farklı üniversite deneyiminden sonra 2019 yılında Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları yönetimi bölümünden mezun oldum. Kamusal alan-iktidar, sokak kültürü, popüler kültür, sınıfsal beğeni üzerine düşünüyor ve üretiyorum. Seyahat yazıları, günlükler, popüler kültür eleştirileri yazıyorum, odağımda olan alanlarda performanslar yapıyorum, kamusal alanda paylaşmak üzerine işler üretiyorum. Kendimi kuir feminist olarak tanımlıyorum ve hayatımı bu odakla örmeye çalışıyorum. Uzun yıllardır LGBTİ+ hareketi ve feminist hareketle iç içeyim ve tahayyül ettiğim dünyaya ulaşmak için elimden geleni yapıyorum. Birlikte düşünmek, hayal etmek, üretmek, itiraz etmek beni hayata bağlayan en önemli şeyler ve 2018 yılından bu yana sivil toplum alanında çalışıyorum. Sinema alanında üretim yapan feminist bir kurumda çalışırken çalışma alanımı genişletmeye karar verdikten hemen sonra beraberce ile tanıştım ve Eylül 2020’de medya sorumlusu olarak çalışmaya başladım. 

  

Mehmet Göcekli: Rodos’ta doğan babam ve ailesi 1947’de mülteci/göçmen olarak Türkiye’ye tekneyle kaçarak gelip Kuşadası’na yerleşmişler. Çerkes olan anneannemin ataları Çarlık Rusyasının Kafkasya halklarına uyguladığı soykırım ve sürgün politikaları nedeniyle mülteci/göçmen olarak Anadolu’ya sığınmış Kuşadası-Davutlar’a yerleşmiş. Annemin babası ise İzmir-Ödemiş-Gölcük köyünden bir Yörük, göçmek zaten onların yaşam biçimi… Göçmenlik köklerine yerleşmiş biri olarak Kuşadası’nda büyüdüm. İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdim. 9 Eylül Üniversitesi’nde İşletme okudum, ülke gerçekleri nedeniyle bitiremedim. Çeşitli siyasal, sosyal grup ve hareketlerde çalıştım. İstanbul’a göçtüm. Bir dönem grafikerlik yaptım. Dezavantajlı kesimlerin sorunlarına öncelik veren bir haber sitesinin kurucusu ve yayın yönetmeniyim. Makale, haber ve röportaj gibi içerikler üretiyorum, editörlük yapıyorum. beraberce Derneği desteğiyle iki söyleşi organize ettim, Yurttaş Haberci Eğitimi projesi yürüttüm. Şimdi beraberce Derneği’nin web sitelerinin güncellemelerini ve editörlüğünü yapıyorum, çeşitli projelerine destek vermeye çalışıyorum.

beraberceden duyurular, haberler ve etkinlikler için e-posta listemize katılın!