beraberce Sohbetler

  • 26
    nisan
    beraberce Sohbetler
    beraberce Sohbetler - Felaket, Barış, Hafıza: Bugünü Beraberce Örmek
    DETAYLI BİLGİ
Proje Hakkında

beraberce Derneği olarak 2020 yılında çevrimiçi başladığımız Ayşe Öktem ve Berfin Azdal ile beraberce Sohbetler’de bu zamana kadar Türkiyede LGBTİ+ mücadelesini, tarihini, Türkiye’nin darbeler tarihini, bu darbelerin hayatımıza etkilerini, Dersim Terletesi’ni, travma ve belleği, yerel yönetimleri, farklı perspektiflerden pandeminin hayatımıza etkilerini, sanatı, sanatta çok kültürlülüğü ve pek çok farklı konuyu konuştuk, tartıştık, beraberce sohbet ettik. 

Her ay yeni bir konu ve konuklarla devam eden Ayşe Öktem ve Berfin Azdal ile beraberce Sohbetler’de buluşmaya devam ediyoruz. 

Proje

4 Mayıs Pazartesi günü, Dersim Terletesi’nin 83. yıl dönümü.

Ayşe Öktem ve Berfin Azdal ile beraberce Sohbetler’in bu haftaki konusu; “Dersim Tertelesi: Travma ve Bellek”. Konuklar ise Munzur Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülnaz Gülmez Karatay ve Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Bilmez.

4 Mayıs 1937’de başlayıp 1938 yılının sonuna kadar süren Dersim Tertelesi, bu memleketin toplumsal hafızasında derin ve hala açık olan yaralar açtı.  Dersim, Tunceli oldu; hayatta kalan Dersimliler memleketin ve sonra dünyanın dört bir yanına dağıldı.

Tertelenin yarattığı travmadan hala kurtulabilmiş değiliz; ne bireyler kurtuldu, ne de bu memleket kurtuldu bu travmadan.

O günlerden bu günlere nasıl geldiğimizi, belleklerdeki Dersim’i ve travmanın nasıl aktarıldığını beraberce Sohbetler’de hep birlikte konuşacağız.

4 Mayıs Pazartesi günü 20.00-21.30 saatleri arasında, zoom uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz beraberce Sohbetler’e sorularınız ve düşüncelerinizle aktif olarak dahil olmak isterseniz, bu bağlantı adresinde yer alan formu doldurarak katılabilirsiniz.

https://docs.google.com/forms/d/16NFpDm4uSiuXcGd7NKSBcvclhqrl_r8637A2ekql31k/viewform?edit_requested=true

Sohbeti sadece izlemeyi tercih ediyorsanız lütfen sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizi takip edin. Canlı yayın bağlantı adreslerini çok yakında yaygınlaştıracağız. 

Çalışmalarımız

beraberceden duyurular, haberler ve etkinlikler için e-posta listemize katılın!