İstanbul’da 1. Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi gerçekleşti

beraberce Derneği, 25-27 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da 1. Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi düzenledi. Eğitim, İtalya’da bulunan Monte Sole Barış Okulu Vakfı koordinatörlerinden Elena Monicelli ve Stefano Merzi’nin kolaylaştırıcılığında, Friedrich Ebert Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nin desteğiyle gerçekleşti.

İlk kez gerçekleşen Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi’ne farklı illerden çeşitli alanlarda çalışmalar yapan kişiler başvurdu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 415 başvuran arasında eğitime katılma hakkı kazanan 18 kişi, 25 Haziran 2019 Çarşamba günü saat 9.30’da Beşiktaş’ta bulunan Friedrich Ebert Stiftung Derneği’nin eğitim salonunda 1. Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi’ne başladı.

Monte Sole Barış Okulu Vakfı temsilcileri Elena Monicelli ve Stefano Merzi üç günlük eğitimi barış okulunun barış eğitimi modülleriyle gerçekleştirdi. Çeşitli uygulama/oyunlarla insanlarla kurulan ilişkilerde karşıdakini dinleme ve anlama becerileri, aktivizm, bireylerin vazgeçilmez özellikleri hakkında tartışmalar yürütüldü, herhangi bir alanda çıkan çatışmada insanların yaklaşımları üzerine farklı modüller hakkında konuşuldu. Pratik uygulamada “çatışma”nın iki parçası arasında davranışların neye göre belirlendiği ve nelere yol açacağı üzerine düşündüren oyunlar oynandı ve bu tür durumlarda kişiler veya gruplar arası “çatışma” oluşmuşsa, çözümler için nasıl yaklaşımlar uygulanması gerektiğine dair pratik bilgi aktarımı ve beyin fırtınası gerçekleşti. Etkinliklerin grup dinamiğine göre belirlendiği 1. Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi’nde, kişiler arası barışın ve anlayışın önemine vurgu yapıldı ve herhangi bir çatışma, anlaşmazlık durumunda sergilenen yaklaşımlar dünyadaki çeşitli örneklerle desteklendi.

Kolaylaştırıcılar, barış projelerini, şiddet içermeyen çatışma çözümlerini, insan haklarına saygıyı ve beraberce barışçıl yaşamı teşvik eden Monte Sole Barış Okulu Vakfı’nın kuruluş amaçlarını anlattı. İkinci Dünya Savaşı’nın soğuk soluğunu taşıyan, günümüzde ise sessiz ve barışçıl bir yer olan Monte Sole’nin önemine değindiler.

Programın son gününe beraberce Derneği Direktörü Ayşe Öktem de katıldı. beraberce, kurulduğu günden bu yana Türkiye’de birlikte yaşam kültürünün inşasına katkı sunmak için çalışmalar yürütüyor. Hatırlama ve hafıza mekanları alanında sürdürdüğü projelerle birlikte göçmenlere yönelik faaliyetler de yapıyor 1. Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi’nin kapanış konuşmasını yapan Öktem, amaçlarının bu barış eğitimini coğrafyanın dört bir yanına yaymak olduğunu belirtti.

Ayşe Öktem, “Birincisini gerçekleştirmiş olduğumuz Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi’nin devamı olacak. Bu eğitimleri süreklileştirerek yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu coğrafyada barışı tesis etmenin yolunun bu tür eğitimlerle mümkün olacağını düşünüyoruz. Ve bu eğitimleri yaygınlaştırmak isteyen kişileri, grupları önemsiyoruz. Onun için beraberce Derneği’nin kapısını çalın. beraberce Derneği, bu konularda sonuna kadar size destek vermeye çalışacaktır” diye konuştu.

27 Haziran’da tamamlanan 1. Barış Eğitimi Eğitici Eğitimi katılımcılarına birer katılım belgesi verildi. Barış eğitimini alan katılımcılar, eğitim esnasında öğrendiklerini yerellerde yapacakları barış eğitimlerinde uygulayacaklar, çatışmalara barışçıl yaklaşımları Türkiye’de yaygınlaştırmaya devam edecekler.