”Çabuk Çabuk – İstanbul’daki Afrikalılar” sergisi açıldı

İsmini Afrikalıların kendi aralarında tekstil işçiliği için kullandığı “çabuk çabuk” sözünden alan sergi, fotoğrafçı Yusuf Sayman imzasını taşıyor.

Doğuş Şimşek’in yazıları ve Yusuf Sayman’ın fotoğraflarından oluşan ”Çabuk Çabuk – İstanbul’daki Afrikalılar” kitabında yer alan fotoğrafların sergisinin açılışı 3 Mayıs’ta Kadıköy’deki Bina / Bant Mag Havuz’da gerçekleşti. Sergi 23 Mayıs’a kadar açık olacak.

Göçmenlik üzerine araştırmalar yapan sosyolog Doğuş Şimşek ve Mısır Darbesi, Kırım Krizi, Suriye Savaşı gibi politik kırılmaları belgeleyen fotoğrafçı Yusuf Sayman’ın geçtiğimiz aralık ayında, Pencere Yayınları’ndan çıkan ”Çabuk Çabuk – İstanbul’daki Afrikalılar” kitabı haklarında yapılmış araştırma sayısının sınırlı olduğu bu “görünmez” azınlık hakkında önemli metinler, gözlemler ve saptamalar içeriyor.

Sergide, beraberce Derneği’nin bir projesi kapsamında hazırlanan kitabın standı da yer aldı.

Geçtiğimiz Cuma (3 Mayıs 2019) günü, Yusuf Sayman’ın kitap için çektiği, kapalı yaşamların usta bir estetikle yakalanmış anlarını belgeleyen fotoğraflarının, Bina / Bant Mag Havuz’da kitapla aynı ismi taşıyan sergisi düzenlendi. Sadece belirli “kesişim kümesi” semt ve sokaklarda karşılaştığımız, biçilmiş rollerin, en hafifinden “meraklı” bakışların, çoğumuzun kendimize dahi itiraf etmediği ön yargıların ötesinde yok sayılan, bu topraklarda hatırı sayılır bir nüfusa ve geçmişe sahip Afrikalı göçmenlerin İstanbul topraklarında, gözden ırak dünyasına tanık olmak için düzenlenen ”Çabuk Çabuk – İstanbuldaki Afrikalılar” fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.

Sergi katılımcıları “Çabuk Çabuk” kitabının yazarı sosyolog Doğuş Şimşek ile fotoğrafçısı Yusuf Sayman’la buluşarak çalışmaları ve deneyimleri hakkında bilgi aldılar.

Sergi, Afrikalı bir müzik grubunun sahne almasıyla beraber geç saatlere kadar devam etti.