Birlikte Yaşam Festivalleri

Sınırlar kafamızda,

Göçmenler aramızda,

Hayat, beraberce güzel!

“Birlikte yaşam” fikriyatının birlikte üretmekten geçtiğine inanan, yerel işbirlikleri kurmayı ve kolektif karar alma süreçleriyle eşit ve aktif yurttaşlığı geliştirmeyi benimseyen beraberce Derneği olarak “Hayat beraberce güzel” temel sloganımızdan hareketle barış içerisinde birlikte yaşam fikriyatımızı ete kemiğe büründürmeye çalışıyoruz.

Bu perspektifle “Birlikte Yaşam Festivali”ni, göçmen toplulukların yaşadıkları kentle ve komşularıyla kurdukları ilişkileri birlikte yaşam zemininde yeniden düşünmek amacıyla düzenliyoruz.

Farklı coğrafyalardan, sanatı belleğimize işli isimlerin konserleri ve film gösterimleri ile barış içerinde birlikte yaşam felsefesinden hareketle benzer çalışmalar yürüten dost kurum ve kişilerin düzenleyecekleri atölye ve forumlarla içeriği zenginleşen bu festivaller, aynı zamanda kentte yaşayan göçmen toplulukların sanat, edebiyat, mutfak gibi sosyal ve kültürel değerlerini ve ürettiklerini paylaşabilecekleri bir ortam da sağlıyor.

İstanbul başta olmak üzere göçmen toplulukların yoğunluklu olarak yaşadıkları farkı il ve ilçelerde yapılan bu festivaller ile, herkesin söz sahibi olabileceği bir platformda göçmen topluluklar dahil tüm kentlileri birlikte üretmeye, ürettiğini paylaşmaya ve dayanışmaya çağırıyor; mutfağımızda pişen aşı, yüreğimize değen ezgiyi ve halayımızın birliktelik ruhunu çoğaltmaya davet ediyoruz.

beraberce Derneği, Ardıç Dayanışma Derneği ortaklığında Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile Kalamış Atatürk Parkı’nda 22-23 Eylül 2018 tarihlerinde Kadıköy Birlikte Yaşam Festivali gerçekleştirdi.
İlgili haber için buraya tıklayabilirsiniz>>>

Destekleyenler:

DVV International

Federal Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı  (BMZ)